Skład książek

25 maja 2018

Więcej o składzie książek

Przed laty zajmował się tym zecer, dziś odbywa się na komputerach. Skład książek nie jest już zajęciem tak czasochłonnym, jednak wciąż wymaga dużej precyzji, wiedzy na temat najróżniejszych zasad, a także szerokich zdolności. O co w nim konkretnie chodzi? Jakim osobom powierzyć podobne prace?

Programy do składu książek

Na rynku dostępnych jest mnóstwo oprogramowania umożliwiających fachowy skład książek lub broszur. Szczególną popularnością szczyci się niewątpliwie Adobe InDesign, z którego korzysta większość specjalistów z branży. Trochę rzadziej używany okazuje się zaś QuarkXPress. Wymienione aplikacje to oprogramowanie komercyjne, jednak stworzona została też darmowa alternatywa – Scribus.

ABC składu książek

Skład książek powinien sprawić, że treść stanie się możliwie czytelna – nieodpowiednio złożony tekst szybko zniechęci odbiorcę, z uwagi na co ten nie przeczyta go do końca. Ważne okazują się również względy wizualne – publikacja musi odpowiednio się prezentować. Duże znaczenie ma poza tym to, w jaki sposób treść sąsiaduje z inną zawartością stronicy – zdjęciami i dekoracjami.

Przykłady składu książek

Na podobne usługi decydują się zwykle wydawcy prasy lub pozostałych publikacji – zwłaszcza, kiedy są to niewielkie firmy i nie posiadają swoich DTP-owców. Znaczenie składu książek rośnie również ze względu na zainteresowanie self-publishingiem.

Skład książek – gdzie znaleźć fachowców?

Dobrym rozwiązaniem będzie zlecenie podobnych prac agencji reklamowej – tego typu przedsiębiorstwa używają odpowiedniego oprogramowania, dzięki czemu otrzymujemy pewność, że ostateczny efekt spełni nasze potrzeby.

Nasz adres:
Pracownia Register
ul. Murarska 3c lok. 8
31-311 Kraków

Tel.: +48 12 265 85 50
Mob.: +48 503 342 656
E-mail: [email protected]