Optymalizacja dla urządzeń mobilnych kluczem do sukcesu strony

21 maja 2019

Powszechność urządzeń mobilnych sprawia, że webmasterzy z większą ochotą tworzą mobilne wersje stron. Jest to bardzo istotne z powodu zwiększonego ruchu w Internecie pochodzącego właśnie z urządzeń mobilnych. Jest jedna zasada: jeżeli chcesz mieć jak najwięcej użytkowników musisz stworzyć im jak najlepsze warunki korzystania z Twojego serwisu. Z tego względu właśnie konieczna jest optymalizacja dla urządzeń mobilnych.

Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych – o czym musisz wiedzieć

Jest kilka rzeczy, o których musimy pamiętać, przygotowując naszą stronę. Jeśli chcemy zastosować podejście „mobile friendly”, która wpływa na to, czy nasza strona jest przyjazna dla osób korzystających z urządzeń mobilnych, przede wszystkim trzeba zadbać o to, aby strona wyświetlała się w prawidłowy sposób na różnych ekranach. Warto również zagwarantować szybkie wyświetlanie się zawartości serwisu. Użytkownikom mobilnym zależy przecież przede wszystkim na sprawnym dostępie do informacji. Kolejnym oczywistym, ale niesamowicie ważnym elementem, jest czytelność. Tworząc stronę z myślą o urządzeniach przenośnych musimy zwrócić uwagę na odpowiednią wielkość wszystkich elementów oraz ich prawidłowe rozmieszczenie. Przydatne jest też korzystanie z informacji o miejscu, w którym znajduje się użytkownik. Dobrze, jeśli nasz portal wyświetla dodatkowe notyfikacje o tym, co jest najbliżej użytkownika.

Optymalizacja dla urządzeń mobilnych – co zaleca Google

Pamiętanie o wymienionych wyżej zasadach z pewnością przełoży się na realny ruch na Twojej stronie. Osiągnąć to można na różne sposoby. Możemy zastosować na swojej stronie zasady RWD (Responsive Web Design). Jest to rozwiązanie proponowane przez Google. W niektórych przypadkach nie możemy zapewnić zupełnej responsywności. Wtedy powinno się pomyśleć o stworzeniu wersji strony dla urządzeń mobilnych. Jest to wyjście mniej wygodne, ponieważ wymaga zastosowania dodatkowego adresu URL. Jeśli nasza strona zaprojektowana jest np. na WordPressie, możemy po prostu wykorzystać odpowiednie wtyczki, które dostosują zawartość strony do urządzeń mobilnych. Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych, to w obecnej chwili niezbędny element projektowania stron.