Numizmaty mogą być inwestycją – o monetach kolekcjonerskich

13 grudnia 2021

Sprawdź, gdzie zamówić polskie monety kolekcjonerskie.

Monety to nie tylko środek płatniczy, ale też obiekt westchnień numizmatyków na całym świecie. Numizmatyka, stanowiąca pierwotnie sferą nauki badającą monety, medale a potem także papierowe banknoty, z biegiem czasu przekształciła się w kultowe hobby. Wielu hobbystów uważa jednak kupowanie monet jako pomysł na inwestycję oszczędności w dobra, mogące z czasem dać wymierne dochody. Starannie zutylizowały to mennice z różnych państw świata, rok w rok wybijające dziesiątki tysięcy przepięknych monet okolicznościowych ze srebrnego i złotego kruszcu.

Z jakiego powodu gromadzi się monety okolicznościowe?

Motywów, dla których osoby kolekcjonują banknoty i monety może być wiele. Niektórzy zachwycają się środkami płatniczymi, w następstwie tego kolekcjonują pieniądze różnych państw. Drudzy skupiają się na numizmatach wypuszczanych w związku ze zbliżającą się rocznicą znaczącego wydarzenia historycznego bądź narodzin czy śmierci ważnej postaci ze świata polityki albo kultury. Pozostali szukają monet, których design ma konkretny motyw, np. związany z przyrodą bądź muzyką. Jest natomiast grupa hobbystów, której nie interesują popularne numizmaty wybijane w pokaźnych nakładach z miedzi, niklu i mosiądzu, a która poszukuje monet okolicznościowych z kruszców szlachetnych, przeważnie ze złota i srebra. Oczywiście, tego typu monety numizmatyczne już w chwili emisji są kilka razy droższe aniżeli zwyczajne monety kolekcjonerskie, jakkolwiek trzeba wziąć pod uwagę, że ich kupno bywa doskonałą inwestycją. Po upływie czasu cena złotych i srebrnych numizmatów często zauważalnie wzrasta, nie tylko ze względu na ograniczaną liczbę konkretnego wzoru, ale również z powodu potencjalnego wzrostu wartości kruszcu, którego zostały one wykonane.

Monety numizmatyczne emitowane przez Mennice Polską

Pasjonaci koncentrujący się tylko na monetach produkowanych nad Wisłą nie będą uskarżać się na deficyt pięknych okazów do zebrania. Zaledwie w ostatnich parunastu latach Mennica Polska wybiła takie monety jak przykładowo seria Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości z wizerunkami m.in. Ignacego Jana Paderewskiego i Józefa Hallera czy 100-lecie czynu zbrojnego Polonii amerykańskiej. Gros monet numizmatów emitowanych w naszym kraju to srebrne numizmaty z nominałem 10 zł. Ich koszt, zależnie od wagi, daty emisji oraz nakładu, mieści się w przedziale od 100 do nawet 350 zł. Srebrne i złote monety zabezpieczone są najczęściej kapslem lub umieszczone w holderze.

Nasz adres:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]