Monety bulionowe – srebro coraz popularniejszą opcją inwestycyjną

7 lutego 2022

Monety bulionowe, zwane również lokacyjnymi, są dodatkową opcją dla osób pragnących inwestować swoje pieniądze w metale szlachetne. Nie ulega wątpliwości, że najpopularniejszym kruszcem także w tym obszarze inwestycji jest złoto, jednakże w ostatnim okresie coraz więcej krajów wybija srebrne monety bulionowe, które ekspresowo zyskały sobie gorliwych zwolenników, w szczególności wśród inwestorów z niezbyt głębokim portfelem.

Srebro bulionowe – stabilniejsza inwestycja aniżeli monety kolekcjonerskie

Nie mijamy się z prawdą, jeśli powiemy, że srebrne monety bulionowe są zasadniczo nowością inwestycyjną. Bite są przez mennice kilku państw, i to ledwie od lat osiemdziesiątych poprzedniego wieku (pojawiły się w pierwszej kolejności w Meksyku, w Kanadzie oraz w Chinach). Choć są popularne wśród inwestorów od prawie pięciu dziesięcioleci, ich oferta nie jest nadal tak obszerna jak pokrewnych złotych monet. Srebrne monety bulionowe są jednak idealną propozycją dla osób pragnących urozmaicić swoje oszczędności, a których nie stać na lokatę środków w platynę czy też złoto lub które obawiają inwestycji w dużo droższe srebrne monety kolekcjonerskie. Z jakiej przyczyny monety bulionowe uznaje się za rozsądniejszą inwestycję aniżeli monety kolekcjonerskie z identycznego metalu szlachetnego? Cena zakupu monet kolekcjonerskich w okresie zaraz po ich wprowadzeniu do sprzedaży zawsze zdecydowanie przewyższa wartość kruszcu, z którego powstały. Wpływa na to głównie całkowity wydatek poniesiony przez mennicę na wybicia monety (między innymi opracowanie przez artystę oryginalnego wzoru i wykonanie dokładnych sztanc). Istotne jest również to, iż numizmaty kolekcjonerskie emitowane są w ograniczanej liczbie, co natychmiast potęguje na nie popyt. Nie gwarantuje to aczkolwiek, iż z czasem ich wartość będzie sukcesywnie wzrastać! Powinno się mieć świadomość, iż tak jak w przypadku jakiegokolwiek przedmiotu kolekcjonerskiego, monety te będą warte tyle, za ile pragnie je nabyć potencjalny kupiec. Natomiast monety bulionowe ze srebra pozbawione są aspektu kolekcjonerskiego (ich wygląd zmienia się nadzwyczaj rzadko, a zarazem nie posiadają limitowanego rocznego nakładu), toteż ich wartość silnie powiązana jest z ceną rynkową srebra.

Srebro bulionowe – jakie monety zamówimy od rodzimych dystrybutorów?

Srebro jest najtańszym kruszcem inwestycyjnym, dlatego tez monety lokacyjne z tego metalu sporadycznie emitowane są w wadze niższej niż 31,1 g, czyli 1 uncja trojańska. I pomimo, że próba srebra .999 i waga 1 uncji to niejako norma dla tych monet, u dystrybutorów dostaniemy także monety ważące 2 oz, 5 oz czy 0,5 kg. W polskich sklepach mających w swojej ofercie srebro inwestycyjne bez przeszkód zamówimy popularne na całym świecie australijskie Kangury, angielskie Britannię czy Wiedeńskich Filharmoników z Austrii o nieszablonowym nominale 1,5 €.

Nasz adres:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]