Leasing – jakie ma zalety?

18 września 2021

Leasing bez wątpienia jest jednym z najpopularniejszych wśród przedsiębiorców narzędzi finansowych. Nie może to rzecz jasna zaskakiwać, bo jego liczne plusy powodują, iż leasing okazuje się doskonałym sposobem pozwalającym na zmniejszenie kosztów wiążących się z działalnością przedsiębiorstwa. Głównie z uwagi na to, iż w naszym kraju ratę leasingową uważa się za koszt uzyskania przychodu. Na fakt, że leasing okazuje się tak korzystny rzutuje także to, iż pozwala on na uzyskanie potrzebnych do prowadzenia przedsiębiorstwa dóbr bez potrzeby ich kupowania. Na jakich zasadach konkretnie więc polega leasing? O czym powinniśmy pamiętać decydując się na taką formę finansowania?

Reguły leasingu

Nazwa leasing wywodzi się z języka angielskiego, gdzie znaczy wynajem. W krajach z narodowym językiem angielskim przepisy nie odróżniają leasingu od wynajmu, lecz w Polsce są to pojęcia różne. Leasing oznacza wypożyczenie przez leasingodawcę danego aktywu leasingobiorcy, w związku z czym ten drugi zobowiązuje się regulować raty leasingowe. Przedmiotem leasingu najczęściej są pojazdy, które budują flotę przedsiębiorstwa, urządzenia niezbędne do działania firmy albo wyposażenie biura. Po zakończeniu leasingu udostępnione przedmioty zostają zwrócone do leasingodawcy, a ten zwykle sprzedaje je w preferencyjnej cenie.

Specjalista powie jak wybrać najlepszy leasing

W ostatnim czasie w Polsce pojawiło się mnóstwo ofert leasingu. Ich mnogość powoduje, iż trudno znaleźć wśród nich tę najlepszą – potrzebne w tym celu będą specjalistyczne kwalifikacje. A że nie każdy przedsiębiorca takie posiada, stawiając na leasing, najlepiej postąpimy zasięgając doradztwa fachowca. Przed znalezieniem oferty dobrze zatem udać się do doradcy finansowego, który pomoże wyszukać ofertę odpowiednią dla naszych możliwości i zagwarantuje, że leasing naprawdę okaże się najbardziej opłacalnym rozwiązaniem.