Kilka informacji o systemie rozliczeń SWIFT

16 października 2022

Wszystko, czego trzeba dowiedzieć się o systemie bankowym SWIFT, odnajdziesz na flobo.io.

Pomimo, że w zasadzie systematycznie korzystamy z usług bankowych, sporo osób pierwszy raz dowiedziało się o systemie SWIFT w 2022 roku w kontekście nałożenia sankcji wobec Rosji jako riposta świata na konflikt zbrojny na Ukrainie. Ale system SWIFT istnieje już od lat 70-tych XX w. i stanowi jeden z filarów efektywnego funkcjonowania międzynarodowej bankowości.

System bankowy SWIFT – przyśpiesza realizację płatności międzynarodowych

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli po polsku – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Zwykle jednak tym skrótem określa się po prostu międzynarodowy system rozliczeń między bankami, bez którego wykonanie przelewów międzynarodowych byłoby na pewno dużo bardziej złożone niż obecnie. SWIFT to bardzo popularny, lecz nie jedyny funkcjonujący obecnie system tego typu. Poza nim np. w Polsce funkcjonują też z systemów: SEPA, Express Elixir i SORBNET.Na świecie wykorzystywane są także przeróżne systemy lokalne, służące tylko do rozliczeń między bankami na obszarze jednego państwa.

Co jest więc największym atutem systemu SWIFT? Używany jest prawie we wszystkich państwach na świecie i korzystają z niego nie tylko instytucje bankowe, których liczba dziś przekroczyła już 11 tysięcy, ale również domy maklerskie, giełdy oraz mnóstwo innych jednostek finansowych. Każdy partycypant systemu bankowego SWIFT musi mieć swój unikalny kod (Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (cyfr i liter). Możliwe jest także przypisywanie kodu BIC oddziałowi banku, w takim przypadku taki kod ma 11 znaków.

System rozliczeń SWIFT – przedstawiamy kody BIC znanych polskich banków

Nawet jeśli tylko okazjonalnie korzystasz z przelewów międzynarodowych, dobrze jest znać kod BIC/SWIFT swojego banku, lub przynajmniej wiedzieć gdzie w mgnieniu oka znaleźć takie dane. Niżej znajdziesz kody BIC/SWIFT kilku popularnych banków, prowadzących placówki w Naszym kraju.

– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP
– CitiBank: CITIPLPX

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]