Aktualny kurs dolara i jego wymiana – gdzie szukać informacji?

3 września 2021

Wejdź tu, jeżeli ciekawi Cię aktualna oferta wymiany dolarów.

Jeszcze 4 dekady każdy chciał posiadać choć parę dolarów, aby wstąpić po sprawunki do Pewexu. Natomiast dekadę później posiadanie oszczędności w amerykańskiej walucie stanowiło oznakę powodzenia w życiu zawodowym. Dziś znaczna grupa internautów robi każdego dnia zakupy płacąc w dolarach, korzystając po prostu z wszechobecnej globalizacji oraz możliwości międzynarodowej dostawy przedmiotów z największych światowych portali zakupowych. Nie dziwi zatem to, iż dolar stał się walutą, która nie wywołuje już sentymentu, a nabyć go da się także przez internet, bo od wielu lat w Polsce funkcjonują kantory online, w których można wymienić dolary na złotówki po często bardziej opłacalnym kursie niż w bankach.

Dolar amerykański – ciekawostki, które mogą zadziwić

Określenie „dolar” nawiązuje do słowa “talar”. Tak nazywano czeskie monety zawierające 1 uncję srebra. I w istocie na początku środkiem płatniczym w U.S.A. były monety. Banknoty dolarowe, które w pierwszych latach miały sporo adwersarzy, pojawiły się w obiegu dopiero w szóstym dziesięcioleciu XIX w. jako rozwiązanie kryzysu związanego z niedostatkiem monet. Niewielu wie, iż banknoty dolarowe nie są wyprodukowane z papieru, a z mieszanki włókien lnianych (ok 25%) i bawełnianych (ok 75%) z dodatkiem kilku innych komponentów, będących utajnione. Nie znaczy to jednak, iż banknoty dolarowe są trwalsze – szacuje się, że małe nominały pozostają w obiegu nie dłużej niż 4-5 lat, a banknoty o wartości 100$ – od 9 do 18 lat. Zużyte banknoty są mielone, a powstały z nich materiał jest przekazywany podmiotom, które przetwarzają je na materiały budowlane. Amerykańskie monety krążą w obiegu około 3 dekady, jednak są one również zazwyczaj gubione, a nagminnie właściwie wyrzucane przez obywateli USA. Statystyki wskazują, iż tak dzieje się rokrocznie z przeszło 62 milionami dolarów w bilonie.

Aktualny kurs dolara – jego notowania znajdziesz na stronie kantoru

Dolar to nazwa wielu walut ale nie ma co zaprzeczać, że kiedy mówimy “dolar” to idzie nam o dolara amerykańskiego, który w XX w. był najważniejszą walutą na świecie, a dopiero w ostatnich latach pomału zaczął tracić swoją pozycję. Jednakże wymiana dolara nadal stanowi sporą część obrotów na rynku Forex. Zainteresowani najświeższym kursem dolara mogą w każdym momencie poznać jego cenę m.in. na stronach kantorów internetowych, gdzie kurs walut aktualizowany jest co kilka sekund. Poza tym, można tam przejrzeć historyczne notowania kursu dolara, a także porównać jego cenę z najświeższymi kursami najpopularniejszych walut.