Żylaki nie muszą być problemem

31 maja 2018

Żylaki zaliczane są do najpopularniejszych dolegliwości, jednak mimo tego potrafią być naprawdę dokuczliwe. Nazywa się tak zatory w naczyniach krwionośnych, w wyniku których te rozszerzają się oraz stają się widoczne. Co istotne, żylaki są problemem nie tylko kosmetycznym – zlekceważone są w stanie bowiem powodować komplikacje, zaś ich wystąpienie niedobrze wpływa na samoocenę pacjenta. Zazwyczaj pojawiają się na kończynach dolnych, lecz potrafią wystąpić również w przełyku lub odbytnicy – wówczas mówimy o hemoroidach. Powinniśmy poza tym zaznaczyć, że żylaki niekiedy są zwiastunem groźnych chorób. Jak zatem zwalczyć żylaki? Dlaczego się pojawiają?

Żylaki – powody

Żylaki objawiają się przede wszystkim u kobiet. Niekiedy są skutkiem połogu oraz dużego obciążenia, a oprócz tego występują także wskutek regularnego stania. Dlatego zagrożeni nimi są ludzie działający w takich profesjach jak kelnerstwo, handel czy chirurdzy. Przyczyną występowania żylaków może okazać się również zakładanie ciasnych spodni czy siedzenie. Niebezpieczeństwo ich pojawienia możemy ograniczyć często spacerując i gimnastykując się.

Sposoby kuracji żylaków

W przypadku żylaków niezwykle ważne okazuje się szybkie rozpoczęcie terapii. Nie powinniśmy walczyć z nimi na własną rękę – słuszniej zrobimy, udając się do dobrego chirurga naczyniowego. Najpewniej zastosuje on jedną z nowoczesnych metod – na przykład termoablację wewnątrznaczyniową, opierającą się na włożeniu do wewnątrz naczynia igły i stymulacji jej prądem czy falami ultradźwiękowymi.