Stożek rogówki – czym charakteryzuje się to schorzenie?

28 września 2020

Leczenie stożka rogówki Kraków - poszerz swoje wiadomości!

Stożek rogówki to schorzenie, które w znacznym stopniu ogranicza normalną aktywność – pogarsza jakość widzenia, a przy tym może być przyczyną innych chorób oczu. Nowoczesne kliniki okulistyczne dysponują środkami pozwalającymi zaradzić tym problemom. Jak więc wygląda przebieg leczenia stożka rogówki?

Korekta stożka rogówki – skąd bierze się to schorzenie?

Rogówka to transparentna część gałko ocznej, która silnie skupia promienie światła. Mieści się przed tęczówką i jest ukrwiona w niewielkim stopniu, niemniej jednak posiada mnóstwo receptorów bólu. Około 30. roku życia może ulec deformacji polegającej na ścieńczeniu i uwypukleniu w środkowej części. Jest to wynikiem osłabienia tkanki, która, według niektórych hipotez, robi się podatna na działanie wolnych rodników. Stożek rogówki wywołuje miopię i miopię, przez co pacjent widzi znacznie gorzej i staje się nadwrażliwy na promienie słoneczne. Chorzy uskarżają się także na podrażnienie oczu, w niektórych przypadkach zdarza się też widzenie podwójne. Choroba ta nierzadko współistnieje z innymi schorzeniami oczu, np. zapaleniem spojówek. Szczęśliwie obecnie możliwe jest skuteczne leczenie stożka rogówki. We wczesnej fazie choroba jest prostowana za pomocą szkieł korekcyjnych albo soczewek kontaktowych, z czasem jednakże nieodzowne jest wykonanie zabiegu w klinice okulistycznej.

Leczenie stożka rogówki – metody cross linking oraz wszczepienia pierścieni śródrogówkowych

Korekcja stożka rogówki może być prowadzona za pośrednictwem różnorodnych procedur medycznych. Obecnie najbardziej skuteczną metodą na poprawę ostrości widzenia jest cross linking oraz wszczepienie pierścieni śródrogówkowych. Nowoczesne kliniki okulistyczne specjalizują się także w korekcji stożka rogówki poprzez modelowanie, tj. metodę Topoguided. Znakomite rezultaty dają zabiegi wykorzystujące technologię mapowania rogówki, dzięki czemu można uzyskać regularną powierzchnię tkanki, a to z kolei pozwala na niwelowanie niezborności lub miopii przy pomocy soczewek kontaktowych. Pacjenci mogą także po po odpowiednim czasie zapisać się na zabieg z użyciem lasera, który całkowicie zlikwiduje wadę wzroku.

Nasz adres:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]