Objawy, które mogą kwalifikować do wizyty u urologa

15 kwietnia 2021

Skieruj się na https://bit.ly/3tyw6FN, aby otrzymać informacje dotyczące urologa w Krakowie.

U szeregu pacjentów spotkanie z urologiem wywołuje skrępowanie. Choroby, którymi zajmuje się urologia, uważane są jako niezmiernie krępujące, co skutkuje tym, iż osoby, które zauważyły u siebie alarmujące oznaki choroby, w szeregu przypadków zwlekają przez wiele tygodni zanim zdecydują się na badanie u specjalisty. Takie postępowanie jednakże może rodzić daleko idące konsekwencje dla układu moczowo-płciowego.

Masz problemy z wypróżnianiem? Zapisz się do lekarza urologa!

Urologia zajmuje się rozpoznaniem i leczeniem schorzeń żeńskiego układu moczowego, a u mężczyzn – układu moczowo-płciowego. Organy tego układu odpowiadają między innymi za usuwanie z organizmu nadmiaru soli mineralnych i mocznika, który powstaje w wątrobie jako produkt uboczny rozpadu protein, czy produkcję i degradację hormonów. O problemach z układem moczowym może alarmować masa rozmaitych objawów, które nieraz są ignorowane przez chorych w nadziei, iż same ustąpią. Na jakie wobec tego objawy trzeba zwrócić szczególną uwagę i potraktować je jako bodziec do natychmiastowego umówienia się na konsultację z urologiem? Będą to przede wszystkim jakiekolwiek zmiany powiązane z moczem, czyli jego ciemniejsze zabarwienie, spienienie bądź zauważenie w nim krwi lub ropy, ale też nieregularny strumień moczu, ból bądź pieczenie przy jego wydalaniu, popuszczanie moczu lub wydalanie jego niewielkiej objętości. Niektóre symptomy są także mniej ewidentne, przykładowo ból pleców bądź podbrzusza, nadciśnienie tętnicze i opuchnięcie stóp. Urolog zajmuje się także męskim układem płciowym, zatem panowie winni udać się do niego jeżeli mają problemy z wywołaniem wzwodu, z wytryskiem (m.in. gdy pojawi się krew w spermie), ze stulejką czy gdy zauważą zmiany na jądrach lub prąciu. Wypada także podkreślić, że panowie po ukończeniu 40 roku życia powinni cyklicznie zgłaszać się na kontrolne badanie gruczołu sterczowego.

W jakim celu pacjenci przychodzą do poradni lekarza urologii?

Pacjenci na ogół umawiają się do gabinetu urologa celem przeprowadzenia cystoskopii (czyli obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), biopsji prostaty (pozwalającej na wykrycie nowotworu tego organu), konsultacji odnośnie wazektomii, jak również leczenia wodniaka jądra, torbieli nerek bądź stulejki. Urolodzy każdego dnia przeprowadzają też wiele złożonych zabiegów, jak m.in. plastyka połączenia miedniczkowo-moczowodowego, przezcewkowa resekcja prostaty czy guza pęcherza moczowego i laparoskopowa operacja żylaków powrózka nasiennego.

Nasz adres:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]