Naturalne źródło witamin – sok z kiszonej kapusty i buraków

2 sierpnia 2019

Produkty fermentowane po latach zapomnienia ponownie wróciły na polskie stoły. Do kiszonych buraków i kapusty dołączają również nowe, przedtem mniej lubiane warzywa i owoce. Mówiąc o leczniczych atutach fermentowanej żywności nie sposób zapomnieć także o napojach takich jak kefir, kwas chlebowy albo wszelkiego rodzaju zakwasy i soki z kwaszonych jarzyn. Zwłaszcza te ostatnie zasługują na uwagę – pomagają prosto i szybko wprowadzić do naszego organizmu witaminy konieczne dla jego prawidłowego funkcjonowania.

Jakie witaminy zawiera sok z kiszonej kapusty i buraków?

Sok z kiszonej kapusty to napój posiadający w składzie dużo substancji mających zbawienny wpływ na nasze samopoczucie. Głównym komponentem są bezsprzecznie bakterie kwasu mlekowego, które odpowiadają za fermentację. Sok z kapusty, ogórków czy inny kwaszonek to też skarbnica witamin. Na uwagę zasługuje przede wszystkim wysoka zawartość witaminy C – zaledwie 150 ml tego napoju ma jej więcej niż cytryna. Soki z kiszonek warto też pić z uwagi na zawartość witaminy K i P, witamin z grupy B oraz znaczne nasycenie solami mineralnymi.

Czemu należy spożywać sok z kapusty kiszonej?

Sok z kiszonych kapusty, ogórków i buraków, z powodu zawartości bakterii kwasu mlekowego pozytywnie wpływa na pracę jelit oraz naszą odporność. Dodatkowo nagromadzenie witamin poprawia funkcjonowanie układu nerwowego, zmniejszają objawy depresji, cukrzycy i szkorbutu, jak również pomagają radzić sobie z wyczerpaniem psychicznym i fizycznym. Po kwaszonki powinny oprócz tego sięgnąć osoby zmagające się ze schorzeniami układu pokarmowego, jak przykładowo wrzody dwunastnicy lub niestrawność. Wzmagają one też apetyt i stanowią osłonę podczas leczenia antybiotykami i pobudzają apetyt.

Nasz adres:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669-997-776
E-mail: [email protected]