LASEK, FemtoLASIK, EBK – korekcja wad wzroku z wykorzystaniem lasera

19 lutego 2022

Wszystko, czego należy dowiedzieć się o femtoLasik, uzyskasz na https://voigtklinikaoka.pl/laserowa-korekcja-wzroku/metoda-femtolasik/.

Laserowa korekta wzroku to teraz najpopularniejsza forma korekcji astygmatyzmu, presbiopii, dalekowzroczności oraz krótkowzroczności, jednakże mało zainteresowanych ma świadomość, iż zabiegi te są realizowane przy pomocy różnych technik.

Atuty metody FemtoLASIK

FemtoLASIK (zwany także All-Laser-LASIK) to nie wywołująca bólu, całkiem bezpieczna oraz bezinwazyjna metoda korekty takich wad jak astygmatyzm (do 6 dioptrii), krótkowzroczność (do -10 dioptrii), nadwzroczność (do +4 dioptrii) i w indywidualnych przypadkach presbiopia. Sam zabieg nie trwa długo – doświadczony optometrysta może zakończyć go w kwadrans. Plusem tej metody jest to, że pacjent niezwykle szybko odzyskuje ostrość wzroku – praktycznie w przeciągu 24 godzin od zabiegu może wznowić swoje codzienne zadania. Zabieg przeprowadza się w 2 etapach i w przeciwieństwie do innej metody LASIK, tutaj rogówka nie jest nacinana przy użyciu mechanicznego ostrza. W trakcie zabiegu FemtoLASIK na początku przy użyciu lasera femtosekundowego odseparowuje się płatek rogówki o grubości blisko 0,1 milimetra, a w drugiej fazie ma miejsce modelowanie rogówki z wykorzystaniem lasera excimerowego.

FemtoLASIK Topoguided jest z kolei pewnym wariantem zabiegu FemtoLASIK, gdzie działanie lasera excimerowego jest indywidualne dla każdego pacjenta. Przed przystąpieniem do zabiegu optometrysta tworzy mapę rogówki i na jej podstawie koduje wszelkie ruchy wiązki laserowej. Ten typ zabiegu przeprowadza się u osób z astygmatyzmem oraz dalekowzrocznością, których układ optyczny wyróżnia się niestandardowym kształtem.

Metody EBK i LASEK

Nie tak popularne metody korekty wzroku to przykładowo:
EBK, w którym po znieczuleniu oka z rogówki ściąga się nabłonek (ulega on później naturalnej odbudowie), a w następnej kolejności kształtuje się rogówkę przy użyciu lasera excimerowego. EBK zwana jest zabiegiem powierzchniowym, gdyż wiązka lasera nie ingeruje w głębokie warstwy rogówki. Zabieg ten można jednak zastosować tylko do korekcji nieznacznych wad wzroku.
LASEK – wykonywany jest u pacjentów, u których z przeróżnych przyczyn nie jest wskazane zastosowanie metody FemtoLASIK. W tej metodzie korekty wzroku płat nabłonka rogówki zdejmowany jest alkoholem, a nie laserem.

Nasz adres:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]