Kilka słów o nauce pływania dla niemowląt

25 maja 2018

Rodzice pragną dla swojego dziecka wszystkiego co najlepsze, dlatego warto zacząć wspomaganie rozwoju niemowlęcia możliwie jak najwcześniej. Idealnie do tego zadania nadaje się pływanie. Z tego powodu nauka pływania dla dzieci staje się coraz bardziej popularna. Jednak czy daje to jakiekolwiek korzyści? Od jakiego wieku można z dzieckiem zacząć uczęszczać? Udzielimy odpowiedzi na te pytania.

Nauka pływania dla dzieci – kiedy ją zacząć?

Naukę pływania dla niemowląt, której oferty znajdziemy bez trudu w większości dużych miast takich, jak Kraków, Warszawa czy Łódź, można rozpocząć się już w trzecim miesiącu życia pociechy. Niezbędne jest jednak uprzednie zasięgnięcie porady pediatry, który musi potwierdzić, że w przypadku danego pociechy nie występują żadne przeciwwskazania. Nauka pływania to nie tylko świetna zabawa dla pociechy, ale także stymulowanie jego właściwego rozwoju. Ćwiczenia na basenie wzmacniają układ krążenia i układ oddechowy, rozbudowują również układ mięśniowy oraz uczą dzieci świadomości własnego ciała. Skutecznie odciążają także układ szkieletowy, co później ma ogromną wagę przy nauce raczkowania oraz chodzenia. Dodatkowo nauka pływania rozwija celowość ruchów i spostrzegawczość, gdyż w trakcie zajęć animowane są najróżniejsze gry, które mają dobry wpływ na koordynację wzrokowo–ruchową. Może to być na przykład chwytanie piłki , która unosi się na wodzie. Ćwiczenia prowadzone w grupie rówieśniczej korzystnie wpływają na rozwój społeczny oraz emocjonalny pociechy. Z kolei pływanie z rodzicami zacieśnia więź emocjonalną, daje poczucie bezpieczeństwa i pomaga budować zaufanie.

Nauka pływania dla dzieci – liczy się wykwalifikowany instruktor

Nauka pływania dla niemowląt będzie naprawdę efektywna i bezpieczne tylko wtedy, kiedy będzie odbywać się pod okiem wykwalifikowanych instruktorów. Niezbędne jest zdobycie przez nich odpowiednich certyfikatów w zakresie prowadzenia warsztatów ruchowych z maluchami.