Kiedy wykonuje się biopsję prostaty?

28 grudnia 2020

Zobacz więcej informacji o biopsji fuzyjnej prostaty na www.scmkrakow.pl/oferta/badania-diagnostyczne/biopsja/biopsja-fuzyjna-prostaty/.

Prostata, czyli gruczoł sterczowy, jest elementem układu moczowo-płciowego mężczyzny, który podobny jest pod kątem rozmiaru oraz kształtu do kasztana jadalnego. Znajduje się bezpośrednio pod pęcherzem moczowym i odpowiada przede wszystkim za wytwarzanie płynu, w którym transportowana jest sperma. Problemy z prostatą rozpoczynają się u wielu panów wraz z wiekiem, dlatego tak ważne jest jej regularne badanie. Pomaga to rozpoznać zapalenie lub przerost tego gruczołu, a także stosunkowo wcześnie zauważyć niebezpieczne zmiany rakowe. Powinno się zaznaczyć, że rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, które dotykają mężczyzn, zatem nie można bagatelizować groźby jego możliwego rozwoju.

Alarmujące symptomy – kiedy zgłosić się do specjalisty?

Mężczyźni po 45 roku życia muszą w regularnych odstępach pojawiać się w gabinecie urologicznym, szczególnie jeżeli zauważyli niepokojące symptomy powiązane z oddawaniem moczu, takie jak wzrost częstotliwości mikcji, ból w jej trakcie, kłopoty w zatrzymaniu albo rozpoczęciu oddawania moczu, trudności ze wzwodem i ejakulacją, a także krew w moczu czy jego pulsacyjny strumień. Jeśli po wstępnym badaniu per rectum pojawią się przesłanki, by podejrzewać możliwość rozwoju nowotworu, lekarz polec badanie PSA polegające na sprawdzeniu krwi pod kątem wartości stężenia antygenu sterczowego. Wysoki poziom PSA we krwi świadczy o dużym prawdopodobieństwie rozwoju raka. Żeby jednak mieć absolutną pewność, potrzebne jest wykonanie biopsji prostaty.

Biopsja gruczołu krokowego – co trzeba o niej wiedzieć?

Biopsja fuzyjna to metoda biopsji prostaty, przeprowadzana w szpitalnych warunkach, która dzięki zastosowaniu równolegle wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego i obrazu USG, pozwala na uzyskanie wycinków tkanki daleko dokładniej aniżeli w procedurze, gdzie w trakcie zabiegu korzysta się jedynie z obrazowania TRUS. Biopsja fuzyjna prostaty jest stosunkowo krótkim zabiegiem trwającym zazwyczaj ok. pół godziny. Ponadto pacjent spędza także po zabiegu kwadrans bądź dwa na oddziale, stąd pełna procedura zamyka się w czasie 1 godziny. Biopsja fuzyjna odbywa się w znieczuleniu miejscowym, stąd pomimo iż igłę biopsyjną wprowadza się przezskórnie przez krocze, jest ona właściwie bezbolesna. Następnie patomorfolog sprawdza uzyskane wycinki prostaty i bada czy pojawiły się w nich zmiany rakowate.

W rzeczy samej, jak przy każdym zabiegu jest kilka przeciwwskazań, które mogą wpłynąć na możliwość wykonania biopsji prostaty. To między innymi zaburzenia krzepliwości krwi, alergia na niektóre leki czy posiadanie rozrusznika serca. Stąd też zanim zapadnie decyzja o zabiegu należy jak najdokładniej odpowiedzieć lekarzowi specjaliście na wszelakie pytania postawione w wywiadzie medycznym.

Nasz adres:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]