Co warto wiedzieć o ortokorekcji? Podstawowe informacje
17 maja 2022
Zajrzyj w to miejsce, jeśli szukasz szczegółowych wiadomości na temat ortokorekcji.
Czy korzystanie z okularów przy krótkowzroczności jest nie do uniknięcia? Tak, bo przy nieznacznej wadzie wzroku szkła korekcyjne mogą okazać się niepotrzebne, jeśli postanowimy wypróbować ortokorekcję.
Ortokorekcja jako alternatywa dla laserowego leczenia krótkowzroczności
Astygmatyzm i krótkowzroczność to problematyczne wady wzroku, które potrafią zauważalnie obniżyć jakość życia. Da się je usunąć przy użyciu lasera, jednakże mnóstwo osób rezygnuje z zabiegu tego typu z lęku przed ingerencją lasera lub po prostu z powodu braku pieniędzy. Nie znaczy to jednak, że są one zasadniczo skazane na zakładanie okularów i doświadczanie nieustannego powiększania się wady wzroku. Krótkowzroczność można skorygować i wstrzymać jej rozwój przy użyciu ortokorekcji – bezpiecznej, niechirurgicznej, a – co najważniejsze – efektywnej procedury, która polega na modelowaniu krzywizny rogówki w trakcie snu. Jak to przebiega? Kiedy osoba, która nałożyła specjalne szkła ortokorekcyjne śpi, soczewki oddziałują na nabłonek rogówki, modelując jej krzywiznę przez stosowne jej spłaszczenie w rezultacie czego niwelują przyczynę krótkowzroczności. Wpływ działania ortosoczewek jest odczuwalny często już po jednej nocy od ich pierwszego założenia. Należy jednak zaznaczyć, że nie jest to działanie permanentne jak w przypadku laserowej korekty wzroku. Efekt podtrzymuje się wyłącznie przy codziennym noszeniu ze szkieł ortokorekcyjnych i, oczywiście, rygorystycznym stosowaniu się do zaleceń lekarza prowadzącego, ponieważ inaczej może dojść do powikłań. Zmiana kształtu rogówki metodą ortokorekcji jest pod każdym względem odwracalna – po przerwaniu noszenia ortosoczewek rogówka powraca samoistnie do swego uprzedniego kształtu.
Kto może poddać się metodzie ortokorekcji?
Krótkowzroczność to wada, która dotyka ludzi w każdym wieku, również kilkulatków. Całe szczęście z soczewek ortokorekcyjnych mogą korzystać dzieci, które ukończyły 7 rok życia, dzięki czemu codziennie mogą cieszyć się niczym nieograniczoną aktywnością, tak samo jak ich koledzy bez wad wzroku. Wypada jednakże wiedzieć, iż ortokorekcja jest niemożliwa przy krótkowzroczności większej niż -8 dioptrii. Kształt rogówki każdej osoby jest inny, w związku z tym soczewki wykorzystywane w tej metodzie są dobierane indywidualnie, po drobiazgowym badaniu wzroku i wykonaniu topografii rogówki pacjenta. Znanych jest kilka przeciwwskazań do poddania się ortokorekcji, to np. choroby autoimmunologiczne czy infekcja oka.
Nasz adres:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
[email protected]