Aspirator do odkurzacza czy tradycyjna gruszka – co lepsze?

30 lipca 2018

Katar u małych dzieci to dość powszechna, lecz kłopotliwa dolegliwość. Nasze pociechy nie są w stanie spokojnie spać ani jeść, gdy doskwiera im zalegający katarek. Gruszka lub aspirator do nosa pomogą zwalczyć chorobę.

Aspirator do nosa – dlaczego odciąganie kataru jest bardzo ważne?

Zalegający katar prowadzi do powikłań, a po zakażeniu bakteryjnym może przekształcić się w poważniejszą chorobę. Nieusunięta wydzielina przesuwa się po ściance gardła podrażniając je. Bakteryjny, żółtozielony katar jest zagrożeniem dla oskrzeli, a nawet płuc.

Jak usuwać wydzielinę aspirator do nosa czy gruszka?

Istnieje kilka urządzeń, które pomogą naszej pociesze pozbyć się zalegającej wydzieliny. Możemy użyć z tradycyjnej gruszki, wkładanej do nosa, którą następnie uciskamy. Wytworzone podciśnienie wciąga katar do gruszki. Inną metodą jest aspirator na wdech rodzica. W ostatnich latach sporą popularnością cieszy się natomiast skuteczny i bezpieczny aspirator do odkurzacza.

Aspirator do nosa podłączany do odkurzacza

To rozwiązanie może wywoływać zdziwienie u większości rodziców. Tymczasem jest to znacznie wydajniejszy sposób niż ustny aspirator czy gruszka, a wszystko z powodu zastosowania jednostajnej siły ssącej. Jeden z najbardziej znanych modeli, aspirator Katarek, pasuje do prawie wszystkich odkurzaczy o sile ssącej 800–1800W. Pamiętajmy, że Katarek do odkurzacza, tak jak i inne aspiratory, powinien być stosowany dopiero po rozrzedzeniu wydzieliny roztworem soli 0,9%. Po usunięciu kataru powinniśmy zadbać o nawilżenie uszkodzonej przez wydzielinę błony śluzowej nosa. Katarek do odkurzacza można kupić w trzech wariantach: Aspirator do nosa Katarek Standard (koszt ok: 45 zł), Plus (55 zł) oraz Complete (60 zł).