Aparat do terapii ultradźwiękowej – działanie termiczne i atermiczne

23 kwietnia 2020

Dalsze informacje o aparacie ultradźwiękowym

Obecnie fizjoterapeuci na porządku dziennym stosują ultradźwięki o częstotliwości od jednego do trzech MHz. Nie ulega wątpliwości, że nie dzieje się tak bez przyczyny, bo prawidłowo aplikowane ultradźwięki mają bardzo korzystny wpływ na zdrowie pacjentów. Mogą być one wykorzystywane do masażu tkanki mięśniowej, a generowane za ich pomocą ciepło działa kojąco na zakończenia nerwowe. Dlatego też masaż ultradźwiękami może być stosowany do usprawnienia przepływu limfy, zmniejszania napięcia mięśniowego i uśmierzania bólu. Wszystko to możliwe jest jednak wyłącznie z wykorzystaniem właściwego aparatu ultradźwiękowego.

Aparat do terapii ultradźwiękowej – jak działa?

Jak już wspomnieliśmy, aparaty do ultradźwięków wytwarzają dźwięki o stosownej, niskiej częstotliwości. Metoda ta, wykorzystywana od blisko wieku, bazuje na dwóch rodzajach efektów: atermicznych oraz termicznych. Te pierwsze mają zbawienny wpływ na transfer płynów ustrojowych – zwłaszcza limfy. Tymczasem efekty termiczne polegają przede wszystkim na rozgrzaniu tkanek bogatych w kolagen – wiązadeł, stawów, blizn czy ścięgien i stosuje się je podczas przygotowania organizmu do znacznego wysiłku czy też przy leczeniu rozmaitego rodzaju stanów zapalnych.

Aparat do ultradźwięków – stacjonarny lub przenośny?

Funkcjonują dwa typy aparatów do ultradźwięków – przenośne oraz stacjonarne. Mobilny aparat terapii ultradźwiękowej będzie opcją doskonałą dla fizjoterapeutów dojeżdżających do pacjentów albo przyjmujących ich w kilku placówkach. Jeśli natomiast fizjoterapeuta prowadzi jeden gabinet, gdzie przyjmuje znaczną ilość pacjentów – głównie w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia – wydajniejszy i bardziej funkcjonalny stacjonarny aparat do ultradźwięków będzie najlepszym zakupem.

Nasz adres:
BardoMed Sp. z o.o.
ul. Pod Fortem 2F/lok.6
31-302 Kraków

Tel.: +48 (12) 444-12-97
Mob.: +48 721-121-314
E-mail: [email protected]