Krótka charakterystyka oleju opałowego

3 sierpnia 2022

Gnębiący Ziemię kryzys klimatyczny wymaga nowych rozwiązań na wielu polach. Dotyczy to zwłaszcza ogrzewania. Poniższy artykuł omawia, czym jest olej opałowy. Poruszona została także tematyka jego ekologiczności. Zapraszamy do lektury!

Czym dokładnie jest olej opałowy?

Podobnie jak klasyczny olej samochodowy, olej opałowy powstaje poprzez poddanie ropy naftowej procesowi rafinacji. Jest to proces, w ramach którego ropa zostaje oczyszczona w celu nadania jej pożądanych przez producenta właściwości.

Przesłanką do opracowania i popularyzacji tego paliwa jest ekologia. We wszystkich gałęziach przemysłu coraz częściej porusza się kwestię wpływu na środowisko. Producenci systemów i paliw grzewczych są szczególnie często „wywoływani do tablicy”. Tradycyjne rozwiązania w tej branży są szczególnie szkodliwe dla środowiska. Więcej informacji o oleju opałowym przeczytasz w artykule: ‘Olej opałowy – czym się charakteryzuje i jak wygląda ogrzewanie?”.

Olej opałowy – zalety

Tradycyjnym paliwem grzewczym jest gaz. Może on być atrakcyjniejszy finansowo. Jednak po głębszym przyjrzeniu się nie jest to najistotniejszy czynnik warunkujący takowy wybór. Olej opałowy może poszczycić się wielokrotnie niższym ryzykiem wybuchu. Wystarczy regularnie czytać newsy, by wiedzieć, jak często instalacje gazowe zawodzą.

Zastosowanie tego paliwa uniezależnia także od ciepła sieciowego. Systemy oparte o olej opałowy można zamontować nawet w bardzo odludnych miejscach. Instalacja opałowa zasilana jest przez specjalny zbiornik. A ten montuje się bezpośrednio w domu klienta.

Zaletą moralną tego paliwa jest jego ekologiczność. Jego spalanie nie powoduje wydzielania toksyn szkodliwych dla ludzi i planety. Przeczytaj także o tym co trzeba wiedzieć o ogrzewaniu olejowym.

Kolejną niewątpliwą zaletą jest bezobsługowość instalacji opartej na oleju opałowym. Wystarczy zaprogramować ją na pożądaną przez siebie temperaturę. Po tym instalacja sama zajmie się resztą.

Z czego składa się instalacja?

Instalacja wykorzystująca omawiane paliwo dzieli się na następujące składowe:

  • piec olejowy – w zależności od modelu może on ogrzewać nieruchomość lub dodatkowo pomagać w ogrzewaniu doprowadzonej do niej wody,
  • pompa olejowa – przekazuje olej ze zbiornika do palnika. W swoim działaniu wykorzystuje przewody,
  • filtr – oczyszcza paliwo z niepożądanych elementów mogących go zatkać,
  • odpowietrznik – usuwa powietrze z instalacji, zapobiegając dysfunkcjom i ryzykom,
  • palnik – to on powoduje spalanie oleju. W instalacjach domowych korzysta on z powietrza z pomieszczania. W instalacjach do celów przemysłowych korzysta się z pary.

Olej opałowy – koszta

Na samym początku artykułu wspomnieliśmy, że olej opałowy powstaje z przetworzenia ropy naftowej. Jak wiadomo, jest to jeden z kluczowych produktów dzisiejszej gospodarki. Cena oleju jest nierozerwalnie powiązana z cenami ropy naftowej. Te z kolei zależą między innymi od:

  • zagrań politycznych państw sprzedających ropę,
  • podatków nakładanych na ropę i jej przetwarzanie,
  • embarga nakładane na państwa eksportujące ropę,
  • inflacji.