Zabezpiecz swoją stronę certyfikatem SSL

19 lutego 2020

W XXI w. kwestie bezpieczeństwa cybernetycznego stały się jednymi z najistotniejszych zagadnień z jakimi obecnie się borykamy. Jeszcze dziesięć lat temu zakupy przez internet były rzadkością, bankowość internetowa była w powijakach i nie słyszało się na co dzień o masowych wyciekach danych z serwisów znanych firm. Wraz ze wzrostem świadomości, że informacje przekazywane za pośrednictwem sieci powinny być chronione, rozpowszechniło się używanie na witrynach www certyfikatów SSL, co obecnie stanowi już normę.

Z jakiego powodu certyfikaty SSL są w dzisiejszych czasach wymagane?

Obecnie większa część świadomych internautów zanim założy konto w sklepie internetowym, wpisze dane do formularza kontaktowego czy dokona zakupu karta kredytową, najpierw sprawdza czy na pasku adresu w wyszukiwarce pojawi się specyficzna zielona kłódka. Jeśli zatem na stronie firmy, przedszkola, szpitala, urzędu, stowarzyszenia czy nawet zwykłego bloga użytkownicy wprowadzają jakiekolwiek dane, powinna mieć ona założony certyfikat SSL, który je zaszyfruje i przekaże za pośrednictwem protokołu https. Certyfikaty SSL redukują znacznie ryzyko przejęcia lub zmiany danych przez nieuprawnione podmioty oraz uniemożliwiają przekierowaniu na inne, niepożądane i niebezpieczne strony www. Posiadanie certyfikatu SSL na stronie firmowej buduje wiarygodność marki, podnosi zaufanie klientów i informuje ich o bezpieczeństwie transakcji. Jaki certyfikat wybrać? To zależy od tego ile domen i subdomen chcemy zabezpieczyć. Certyfikat SSL Wildcard chroni pojedynczy adres domeny i wszystkie jego subdomeny. Certyfikat Multi-Domain SSL pozwala zabezpieczyć do 100 domen i subdomen. Popularny certyfikat Positive SSL, który zabezpiecza jedną domenę, zda egzamin w przypadku niewielkich stron internetowych czy prywatnych blogów. Natomiast certyfikat EV o najsilniejszym szyfrowaniu jest najodpowiedniejszy dla organizacji pozarządowych, stron korporacyjnych oraz branży e-commerce.

Użycie certyfikatu SSL może podnieść pozycję strony

W ostatnich latach znaczenie certyfikatów SSL wzrosło także z innej przyczyny. Przeglądarka Chrome, która jest w tej chwili najpopularniejsza na świecie, w 2017 r. zaczęła oznaczać witryny bez wdrożonego certyfikatu SSL za potencjalnie niebezpieczne dla użytkowników (w pasku adresowym przeglądarki pojawia się informacja “Niezabezpieczona”). Od tego również czasu zapewnienie bezpieczeństwa danych wprowadzanych na stronie stało się jednym z nadzwyczaj ważnych czynników rankingowych, który jest brany pod uwagę przez algorytm Google podczas określania pozycji strony w wynikach wyszukiwania. Tym samym jeśli zależy nam na podniesieniu szans na zdobycie dobrych pozycji przez naszą witrynę, nieważne czy to witryna firmowa czy prywatna, założenie certyfikatu SSL wydaje się niezbędne.