W jakich branżach niezbędny jest pomiar wilgotności materiałów sypkich?
29 maja 2019
Jakość różnych substancji jest bezpośrednio uzależniona od stopnia ich wilgotności. Zbyt wysoka zawartość wody może być przyczyną utraty ich charakterystycznych cech, a niekiedy nawet sprawić, że staną się bezużyteczne. Pomiar wilgotności w szczególności ważny okazuje się w przemyśle drzewnym, spożywczym, energetycznym, chemicznym oraz przy produkcji materiałów budowlanych. W jaki jednak sposób prowadzi się go w fabrykach, gdzie wszystkie procesy są pod każdym względem zautomatyzowane? Jaka instrumenty pozwalają na monitorowanie zawartości wody w produktach?
Pomiar wilgotności – gdzie jest wykorzystywany?
Pomiar wilgotności jest jedną z istotnych faz procesu wytwarzania i przechowywania rozmaitych dóbr. Wśród nich są wszelkiego rodzaju produkty sypkie – zarówno spożywcze (jak przykładowo płatki zbożowe, soda oczyszczona czy mleko w proszku), jak i te przeznaczone dla branży budowlanej (m.in. piasek, glina lub gips) oraz chemiczne (choćby proszki do czyszczenia powierzchni kuchennych i do prania). Poza tym urządzenie do pomiaru wilgotności jest stosowane w przemyśle drzewnym, jak również w produkcji płyt kartonowo-gipsowych lub ceramiki.
Czujnik wilgotności – rodzaje
Urządzenie do pomiaru wilgotności można nabyć w dwóch odmianach. Jedna z nich bazuje na fakcie, iż zdolność pochłaniania podczerwieni jest uzależniona od poziomu wilgotności. Czujniki wilgotności tego typu pozwalają na bezkontaktowy pomiar, co jest w szczególności istotne w przypadku produktów sypkich. Drugi rodzaj to mierniki wilgotności pracujące na zasadzie pomiaru względnej przenikalności elektrycznej materiału zmieniającej się zależnie od zawartości wody. Takie mierniki pozwalają przeprowadzić pomiarów w sposób bezkontaktowy lub kontaktowy.