Silniki na prąd stały zrewolucjonizowały nasze życie

25 listopada 2022

Mnóstwo sprzętów, z którymi stykamy się na co dzień i bez których byśmy sobie nie poradzili, stosuje w swoim działaniu silniki elektryczne na prąd stały. Małe bądź ogromne, bezszczotkowe albo szczotkowe, te urządzenia zrewolucjonizowały nasze życie, tymczasem przeciętny obywatel zwykle nie ma świadomości tego, z jakich elementów złożone są ani jak działają te silniki.

Kto opracował i z czego składa się silnik elektryczny DC?

Rolą silników elektrycznych DC jest wytwarzanie energii mechanicznej z elektrycznej. Ich nazwa wskazuje, że zasila je prąd, w którym kierunek oraz zwrot transferu ładunków elektrycznych jest stały. Takie silniki istnieją od niemal dwustu lat i nie są dokonaniem konkretnej osoby. Do ich konstrukcji, następnie rozwoju i w efekcie ich wprowadzenia do ogólnego zastosowania w różnorodnego typu urządzeniach, przyczyniły się eksperymenty i wynalazki czołowych innowatorów połowy XIX wieku, takich jak m.in. Thomas Edison, Thomas Davenport i Moritz Jacobi. Silniki elektryczne DC złożone są ze nieruchomego statora, komutatora, dwóch magnesów zwróconych do siebie biegunami różnoimiennymi, pomiędzy którymi tworzy się pole magnetyczne, wirnika oraz szczotek. W dzisiejszych czasach powszechnie używane są też silniki BLDC, czyli bezszczotkowe, które przede wszystkim ze względu na brak tego stosunkowo awaryjnego elementu, są uważane za znacznie trwalsze, bezpieczniejsze i są generalnie lubiane za bezgłośną pracę, jak równieżwyjątkową niezawodność.

Gdzie korzysta się z silników DC?

Stwierdzenie, iż silniki prądu stałego są wykorzystywane w zasadzie wszędzie nie jest egzageracją. Jeżeli posiadasz czytnik CD bądź w komputerze masz zainstalowane dyski HDD, to w ich napędach na pewno wykorzystano bezszczotkowy silnik. Silniki prądu stałego są podzespołem sterowanych zdalnie pociągów czy samochodzików, a więc zabawek, które uwielbialiśmy jako dzieci i które zapewne kupimy również naszym pociechom. Silniki tego typu znajdują się w dużych i małych pompach hydraulicznych niezastąpionych w wielu branżach przemysłu, przykładowo wydobywczej, produkcyjnej oraz budowlanej. W przyszłości, za sprawą silników prądu stałego samochody elektryczne będą codziennością, a już dziś te silniki ułatwiają naszą mobilność, ponieważ bez nich nie działałyby modne segwaye, rowery elektryczne i hulajnogi. Silniki DC wykorzystują także hobbyści do tworzenia autorskich projektów z obszaru robotyki i mechaniki.

O ile silniki elektryczne DC o małej mocy bez trudu da się zamówić w sklepach dla hobbystów albo z asortymentem elektronicznym, to te do przemysłowego zastosowania dostępne są na zamówienie jedynie u dystrybutorów, oferujących wysokie jakościowo silniki od uznanych światowych producentów.

Nasz adres:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]