Serwonapędy
24 maja 2018
Serwonapędy to rodzaj silników, które oprócz wytwarzania mocy, służą także w celu pozycjonowania osi. Ich najmocniejszą stroną jest duża precyzja – pod tym względem wypadają o wiele lepiej od tradycyjnych napędów.
Jak zbudowane są serwonapędy
Sercem serwonapędów jest silnik zasilany prądem elektrycznym, który wprawia w ruch cały zestaw. O funkcjonalności serwosilnika decyduje sterownik, za pomocą którego można pozycjonować oś. ważną częścią serwonapędów jest również moduł sprzężeń zwrotnych, a cały napęd musi być połączony w hermetyczną całość oraz być wyprodukowany z materiałów zapewniających jego dużą efektywność.
Oprogramowanie dla serwonapędów
W przypadku serwonapędów najistotniejsze jest nieskomplikowane kontrolowanie. Z tego powodu ich wytwórcy zazwyczaj starają się, by ich serwonapędy mogły być zarządzane z użyciem komputera – nierzadko można trafić na systemy graficzne, dzięki którym łatwiejsze jest kontrolowanie serwonapędów oraz tworzenie wykresów ich działania.
Gdzie używa się serwonapędów?
Serwonapędy nierzadko wykorzystywane są w maszynach do odlewu przedmiotów z plastikupozwalają bowiem na dokładne przesuwanie ich podzespołów. Znajdują również zastosowanie w zakładach, w których ważne jest dokładne nawinięcie czegoś na rolkę. Wykorzystuje się je w stołowych wiertarkach oraz maszynach służących przenoszeniu produktów na magazynach.