Motoreduktor – jego rodzaje, działanie i zastosowanie
6 kwietnia 2022
Dowiedz się więcej o motoreduktorze na https://ultrarobotics.pl/motoreduktory/.
Motoreduktory to po prostu zintegrowane połączenia przekładni mechanicznej z silnikiem elektrycznym. Jak pracują motoreduktory i gdzie się z nich korzysta? Dowiesz się wszystkiego z niniejszego artykułu.
Motoreduktor – redukuje prędkość obrotową silnika
Motoreduktory pozwalają skuteczniej korzystać z silników elektrycznych jako napęd w licznych użyciach przemysłowych. Przy użyciu przekładni redukującej, wysoka prędkość obrotowa silnika jest redukowana nawet kilkusetkrotnie, przy równoległym porównywalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Należy pamiętać, że skuteczność przekładni nigdy nie jest 100%, toteż zawsze zauważalna jest niewielka dysproporcja pomiędzy mocą wejściową i mocą wyjściową w układzie. W skład zintegrowanego zestawu jakim jest motoreduktor nierzadko wchodzą też inne części jak hamulce czy sprzęgła. Niezaprzeczalną zaletą motoreduktorów jest to, że są to gotowe układy, które można bez problemu znaleźć w katalogu producenta tak, żeby ich parametry dokładnie pasowały do potrzeb budowanej konstrukcji. Konstruktorzy nie tracą dzięki temu tygodni, a niekiedy miesięcy, na pracochłonne wyliczenia i testy pojedynczych kompletów elementów. W zależności od rodzaju oraz konstrukcji przekładni, motoreduktor może być przeznaczony do długotrwałego albo krótkotrwałego czasu pracy, a także do dużych, umiarkowanych albo niewielkich obciążeń.
Motoreduktor, w którym wykorzystano wielostopniową przekładnię, pozwala osiągnąć niesłychanie wysoki zakres przełożeń, dochodzący nawet do kilkudziesięciu tysięcy.
Motoreduktory – jakie ich typy się rozróżnia?
Chociaż motoreduktory mogą być konstruowane z wykorzystaniem kilku typów silników (DC, AC, BLDC oraz szeregowych), wyróżnia się je według typu przekładni znajdującej się na ostatnim stopniu przełożenia. Tak więc wyróżnia się takie oto motoreduktory:
– motoreduktory stożkowe (wykorzystujące przekładnię stożkową),
– motoreduktory walcowe oraz płaskie (wykorzystujące przekładnię walcową),
– motoreduktory planetarne (posiadające przekładnię planetarną),
– motoreduktory ślimakowe (posiadające przekładnię ślimakową).
Nie ma na pewno takiego sektor gospodarki, w którym nie dałoby się wykorzystać motoreduktora w roli napędu. Czy to transport, produkcja żywności czy przemysł, dzięki motoreduktorom poruszają się najróżniejsze automaty, jak linie bagażowe na lotniskach, dachy ruchome, wertykulatory czy kolejki w parku rozrywki. Ogromne spektrum ich rozmiarów, mocy oraz rodzajów użytych w nich przekładni i silników spowodowała, że ilość realnych zestawów, jakie dzisiaj mają w ofercie wiodący producenci motoreduktorów, należy wyrażać już nie w setkach czy tysiącach, ale zasadniczo w milionach.
Nasz adres:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]