Aranżacja ogrodów – czy można poradzić sobie z tym samodzielnie?

26 września 2018

Zamiast aranżować ogród w przypadkowy sposób, korzystniej będzie pokusić się o jego przemyślaną i gustowną aranżację. Profesjonalna rekultywacja terenu i aranżacja sprawi, iż otoczenie będzie prezentować się wspaniale. Wymaga to jednak sporej umiejętności oraz wiedzy, m.in. na temat tego, jakie nawozy są dla roślin najlepsze. Najkorzystniejszy rozwiązaniem będzie zatem zlecenie tego zadania profesjonalistom. Wbrew pozorom, może być mniej kosztowna inwestycja aniżeli samodzielne – często nie do końca udane – próby aranżowania czy pielęgnowania ogrodu.

Projektowanie ogrodów jest trudna – o czym warto wiedzieć?

Aranżacja ogrodów wymaga przede wszystkim znacznego zgłębienia wiedzy z tematyki gleby oraz roślinności. Trzeba mieć świadomość, jakiego rodzaju gleba znajduje się w ogrodzie (czy nawet w jego określonych obszarach) i w związku z tym jakie można posadzić tam gatunki roślin, z wzięciem pod uwagę innych ich wymogów, dotyczących choćby odporności na wiatr bądź zapotrzebowania na światło. Ważny jest też odpowiedni układ zieleni, na przykład umieszczanie blisko siebie gatunków, które kwitną po sobie, dzięki czemu ogród będzie stale imponował swym urokiem. Nie lada zdolności wymaga też wykonanie systemu drenującego oraz systemu nawadniania. Są to kwestie praktyczne, lecz największe znaczenie ma przecież wygląd otoczenia. Wiele osób chce urządzić swój ogród w określonym stylu – w stylu angielskim bądź francuskim. Żeby jednakże móc nadać taki charakter, trzeba nie tylko doskonale znać gatunki właściwych dla nich roślin i ich układy, ale również odpowiednio dopasować do niej inne elementy aranżacji.

Projektowanie ogrodów – co może się w nich znaleźć?

Mało który posiadacz pięknego ogrodu poprzestaje tylko na roślinach, chociaż naturalnie piękny trawnik, wyszukane kwiaty, ozdobne drzewa i krzewy są w tym otoczeniu najważniejsze. Warto jednakże zafundować im klimatyczną oprawę w postaci pięknego ogrodzenia ogrodu, a także oświetlenia, które wspaniale wyeksponuje roślinność, przy czym nie warto poprzestawać tylko na standardowych lampach solarnych. W ogrodzie pięknie prezentują się sadzawki i oczka wodne, wyjątkowego charakteru dodają im też stylizowane na stare schodki. Urok wypielęgnowanych roślin podkreśli kamień ozdobny, niebagatelne znaczenie mają również ścieżki. Spełniają one ważne zadanie – umożliwiają dotarcie do określonych zakątków bez zadeptywania trawnika, a przy tym podnoszą estetykę otoczenia. Ich podłoże może stanowić na przykład żwir ozdobny czy bruk kamienny. Typ podłoża ścieżek, ich układ oraz wymiary, a także wszelkie inne detale wystroju ogrodu – meble ogrodowe czy oświetlenie, należy umiejętnie dobrać do stylu domu oraz ogrodu. Samodzielnie wykonać udaną kompozycję może być bardzo trudno, warto więc zlecić to zadanie osobom, które się w tym specjalizują.